100EL11M OverviewIt's a electronic part of the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. It's packaged in the form of a Tube. There are 8 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 5V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution) is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 4.2V~5.5VV. It is placed in the way of Surface Mount. It has a pin count of 8 on it. For operation, 8 pins are used. It is a member of the 100EL11 family. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 5.7V. It is set to output 4 by default. This electrical component belongs to the 100EL series.
100EL11M Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
100EL11M ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
100EL11M Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 100EL |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 100EL11 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.7V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 340 ps |
| Turn On Delay Time | 385 ps |
| Input | ECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Length | 2mm |
| Width | 2mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |