LV810RIT OverviewIt is package in 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 133MHz is the maximum value. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 1.425V~2.625V V power should work with it. The output of it is TTL. It belongs to the family of LV810.
LV810RIT FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
LV810RIT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
LV810RIT Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-QSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 1.425V~2.625V |
| Base Part Number | LV810 |
| Output | TTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 133MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |