This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.There is a 1152-BBGA, FCBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ when it is operating normally.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 660K Logic Elements.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part is comprised of 492 inputs and outputs.Ideally, a power supply with a voltage of 0.9V should be used.An excessive voltage of 0.93V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.As long as it receives a power supply that is at least 0.87V, it should be able to function.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.This SoC chip is capable of having 492 outputs, which is convenient.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.The SoC chip offers 492 inputs.System on chips of logic are comprised of 660000 logic cells.
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ processor.256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel 10AS066H4F34E3SG System On Chip (SoC) applications.
Networked sensors
Robotics
Central alarm system
Smart appliances
Industrial automation devices
Sports
Fitness
Healthcare
Medical
Remote control
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 1152-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Arria 10 SX |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 0.9V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1152 |
| Number of Outputs | 492 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 0.93V |
| Power Supplies | 0.9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.87V |
| Number of I/O | 492 |
| Speed | 1.5GHz |
| RAM Size | 256KB |
| Core Processor | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ |
| Peripherals | DMA, POR, WDT |
| Connectivity | EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Architecture | MCU, FPGA |
| Number of Inputs | 492 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Primary Attributes | FPGA - 660K Logic Elements |
| Number of Logic Cells | 660000 |
| Length | 35mm |
| Height Seated (Max) | 3.65mm |
| Width | 35mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |