This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).On this SoC, there is Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor.Assigned with the package 672-BBGA, FCBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.It is a member of the Arria 10 SX series.Temperatures should be 0°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.In addition, this SoC security combines FPGA - 160K Logic Elements.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part includes 240 I/Os.It is recommended to use a 0.9V power supply.In the SoCs wireless, voltages above 0.93V are considered unsafe.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 0.87V.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.In total, there are 672 terminations, which is great for system on a chip.There are 240 outputs available on this SoC.A power supply of 0.9V is required to run system on chip.On the SoC chip, there are 240 inputs available for use.Logic system on chips consist of 160000 logic cells.
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ processor.256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel 10AS016E3F27E1SG System On Chip (SoC) applications.
High-end PLC
Vending machines
POS Terminals
Measurement tools
Measurement testers
Networked sensors
Robotics
Central alarm system
Smart appliances
Industrial automation devices
| Package / Case | 672-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Arria 10 SX |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 672 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 0.9V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B672 |
| Number of Outputs | 240 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 0.93V |
| Power Supplies | 0.9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.87V |
| Number of I/O | 240 |
| Speed | 1.5GHz |
| RAM Size | 256KB |
| Core Processor | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ |
| Peripherals | DMA, POR, WDT |
| Connectivity | EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Architecture | MCU, FPGA |
| Number of Inputs | 240 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Primary Attributes | FPGA - 160K Logic Elements |
| Number of Logic Cells | 160000 |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 3.25mm |
| Width | 27mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |