This SoC is built on Quad ARM® Cortex®-A53 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).Based on the core processor(s) Quad ARM® Cortex®-A53 MPCore™ with CoreSight™, this SoC is built.Package 1760-BBGA, FCBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.The system on a chip is part of the series Stratix® 10 SX.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ.It is important to note that this SoC security combines FPGA - 1100K Logic Elements.
Quad ARM® Cortex®-A53 MPCore™ with CoreSight™ processor.256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel 1SX110HN2F43E2LG System On Chip (SoC) applications.
Body control module
Industrial transport
Industrial robot
High-end PLC
Vending machines
POS Terminals
Measurement tools
Measurement testers
Networked sensors
Robotics
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | 1760-BBGA, FCBGA |
| Operating Temperature | 0°C~100°C TJ |
| Series | Stratix® 10 SX |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Speed | 1.5GHz |
| RAM Size | 256KB |
| Core Processor | Quad ARM® Cortex®-A53 MPCore™ with CoreSight™ |
| Peripherals | DMA, WDT |
| Connectivity | EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Architecture | MCU, FPGA |
| Primary Attributes | FPGA - 1100K Logic Elements |