49FCT3805AQG OverviewA 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) case is used for packaging. A Tube is used to package it. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution). Temperature 0°C~70°C is recommended for reliable performance. With a 3V~3.6VV power source, it should work. There is CMOS, LVTTL output from clock driver. It belongs to the family IDT49FCT3805. The 49FCT series is the name of this electronic component.
49FCT3805AQG FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
49FCT3805AQG ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
49FCT3805AQG Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 49FCT |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT49FCT3805 |
| Output | CMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 2 |
| Input | CMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |