MC10EL11DTR2G OverviewIt's a electronic part of the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. It's packaged in the form of a Tape & Reel (TR). The maximum value for normal operation is 1.5GHz. There are 8 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 5V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution) is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 4.2V~5.7VV. It is placed in the way of Surface Mount. It has a pin count of 8 on it. Its output is ECL, PECL. For operation, 8 pins are used. It is a member of the MC10EL11 family. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 5.7V. It is set to output 4 by default. It is powered by a -5.2V volt supply. This electrical component belongs to the 10EL series.
MC10EL11DTR2G Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
MC10EL11DTR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC10EL11DTR2G Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 10EL |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC10EL11 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.7V |
| Power Supplies | -5.2V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 340 ps |
| Turn On Delay Time | 385 ps |
| Frequency (Max) | 1.5GHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |