551MILF OverviewIt is package in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. It is packaged as a Tube. In normal operation, 160MHz is the maximum value. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 3V~5.5V V power should work with it. The output of it is CMOS. It belongs to the family of ICS551. There are several electronic components in the ClockBlocks™ series.
551MILF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
551MILF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
551MILF Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | ClockBlocks™ |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Base Part Number | ICS551 |
| Output | CMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 160MHz |
| Input | CMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |