IDT49FCT20805PYI8 OverviewThere is a case option of 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. Normal operation is limited to 166MHz. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 2.3V~2.7V V must be available. As a result, the output is CMOS, LVTTL. This is a member of the family of IDT49FCT20805. It belongs to the 49FCT series of electronic parts.
IDT49FCT20805PYI8 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
IDT49FCT20805PYI8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT49FCT20805PYI8 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 49FCT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.3V~2.7V |
| Base Part Number | IDT49FCT20805 |
| Output | CMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 166MHz |
| Input | CMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |