580M-01ILF OverviewA 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case is used for packaging. A Tube is used to package it. Under normal circumstances, 270MHz is the maximum value. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Multiplexer, Zero Delay Buffer. Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 2.5V~5.5VV power source, it should work. It belongs to the family ICS580-01.
580M-01ILF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
580M-01ILF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
580M-01ILF Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Multiplexer, Zero Delay Buffer |
| Voltage - Supply | 2.5V~5.5V |
| Base Part Number | ICS580-01 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 270MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |