8SLVD1208NBGI8 OverviewThe clock divider is packaged in a 28-VFQFN Exposed Pad case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). As a rule, the maximum value for normal operation is 2GHz. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.375V~2.625VV. The output is LVDS.
8SLVD1208NBGI8 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
8SLVD1208NBGI8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8SLVD1208NBGI8 Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Output | LVDS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2GHz |
| Input | LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |