5PB1110PGGI OverviewThe clock divider is packaged in a 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. The package is in the form of a Tube. As a rule, the maximum value for normal operation is 200MHz. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 1.71V~3.465VV.
5PB1110PGGI FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
5PB1110PGGI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
5PB1110PGGI Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |