MC100ES6111FA OverviewThere is a case of 32-LQFP in which it is packaged. Tray is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 2.7GHz. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~110°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 2.375V~3.465VV. As a result, it produces ECL, PECL. The MC100ES6111 family contains it. The 100ES series refers to this electrical component.
MC100ES6111FA FeaturesThe operating temperature of -40°C~110°C degrees
MC100ES6111FA ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
MC100ES6111FA Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Operating Temperature | -40°C~110°C |
| Packaging | Tray |
| Series | 100ES |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | MC100ES6111 |
| Output | ECL, PECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2.7GHz |
| Input | ECL, HSTL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 2:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |