5T93GL101PFGI OverviewThe clock divider is available in 44-TQFP case. There is a Tray package attached to it. It is normal to operate with a value of 450MHz. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.3V~2.7V V source. There is an output of LVDS. This object belongs to the IDT5T93GL10 family. Electronic components of the TeraBuffer™ II series are included in this package.
5T93GL101PFGI FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
5T93GL101PFGI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
5T93GL101PFGI Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | TeraBuffer™ II |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.3V~2.7V |
| Base Part Number | IDT5T93GL10 |
| Output | LVDS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 450MHz |
| Input | CML, eHSTL, HSTL, LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |