MC100H646FN OverviewThere is a case of 28-LCC (J-Lead) in which it is packaged. Tube is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 80MHz. It has 28 terminations. With a voltage of 5V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. It is recommended to set the temperature to 0°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 4.75V~5.25VV. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. The pin count is 28. As a result, it produces TTL. A 28 pin is used for operation. The MC100H646 family contains it. There is a 5.25V maximum supply voltage set (Vsup). Normal operation requires a voltage above 4.75V for the supply voltage (Vsup). A power supply of 5V volts powers it.
MC100H646FN Features28 terminations
The operating temperature of 0°C~85°C degrees
MC100H646FN ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100H646FN Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MC100H646 |
| Output | TTL |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 80MHz |
| Input | PECL, TTL |
| Ratio - Input:Output | 2:8 |
| Max I(ol) | 0.024 A |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 7 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 6.4 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.5 ns |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |