5T93GL16NLGI OverviewThere is a case option of 52-VFQFN Exposed Pad available for this clock divider. There is a Tray packaged with it. Normal operation is limited to 650MHz. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 2.3V~2.7V V must be available. As a result, the output is LVDS. This is a member of the family of IDT5T93GL16. It belongs to the TeraBuffer™ II series of electronic parts.
5T93GL16NLGI FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
5T93GL16NLGI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
5T93GL16NLGI Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 52-VFQFPN (8x8) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | TeraBuffer™ II |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.3V~2.7V |
| Base Part Number | IDT5T93GL16 |
| Output | LVDS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 650MHz |
| Input | CML, eHSTL, HSTL, LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:16 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |