NB3N111KMNG OverviewIt's a electronic part of the 32-VFQFN Exposed Pad package. It's packaged in the form of a Tube. There are 32 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 3.3V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution) is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 3V~3.6VV. It is placed in the way of Surface Mount. It has a pin count of 32 on it. Its output is HCSL, LVDS. For operation, 32 pins are used. It is a member of the NB3N111 family. This electronic gadget is a member of the 3N family. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.6V. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V. It is set to output 20 by default. For maximum efficiency, the supply voltage should be kept at 3.3V. With a frequency of 400MHz, it is capable of maintaining excellent accuracy. It has a maximum input voltage of 850mV.
NB3N111KMNG Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 400MHz frequency
NB3N111KMNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3N111KMNG Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 188.609377mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 400MHz |
| Base Part Number | NB3N111 |
| Output | HCSL, LVDS |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 20 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 260mA |
| Propagation Delay | 1.1 ns |
| Turn On Delay Time | 1.1 ns |
| Family | 3N |
| Logic Function | Clock |
| Max Input Voltage | 850mV |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Height | 950μm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |