5V2305PGGI OverviewThe clock divider is available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. There is a Tube package attached to it. It is normal to operate with a value of 200MHz. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.3V~3.6V V source. This object belongs to the IDT5V2305 family.
5V2305PGGI FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
5V2305PGGI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
5V2305PGGI Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT5V2305 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |