CY2DL814ZXI Overview16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case is available for the cut smart buffer. In case Tube, the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 400MHz. A total of 16 terminations have been found in it. The supply voltage of 3.3V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. In general, it should be able to work with a power source of 3.135V~3.465V volts. On this board, there is a pin count of 16. Buffer IC is LVDS that is output. The electronic gadget belongs to the 2DL family. This value is set to 3.465V for the maximum available supply voltage (Vsup). In this case, the electronic part belongs to the ComLink™ series.
CY2DL814ZXI Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
CY2DL814ZXI ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CY2DL814ZXI Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | ComLink™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Family | 2DL |
| Input | LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 5 ns |
| fmax-Min | 400 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.2 ns |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |