74AVCH4T245PWTG4 OverviewThere is an embedded version of it in package 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Tape & Reel (TR) is the packaging method.This output uses Tri-State, Non-Inverted.Translator type Voltage Level is assigned to this electrical device.Level translators is mounted according to the Surface Mount method.There is Bidirectional channel type for this electrical device.Level translators is -40°C~85°C TA at the operating temperature.Due to its superior flexibility, it uses 2 circuits.0 terminations are used to end transmission lines.A series of related parts can be derived from the base part number 74AVCH4T245.There is a voltage supply of 1.5V which powers the device.With 16 pins, it is equipped with a minimal number of connections.Level translators belongs to the series 74AVCH.With 16 pins, it is designed.Level translators is designed wLevel translatorsh 4 bLevel translatorss.Voltages up to 3.6V can be supplied.A minimal voltage of 1.2V is needed to operate it.1.2V~3.6V is the configuration of the VCCA supply rail.1.2V~3.6V is the configuration of the VCCB supply rail.Surface Mount is used for mounting.In this case, the logic IC is BUS TRANSCEIVER.2 terminations are used as the methods of ending a transmission line with a device that matches the line's characteristic impedance.AVC is the family name of this electronic device.1.5/3.3V power supplies are required to run it.TR is well suited to this device because of its reliability.Due to the 12mA output current, it provides maximum design flexibility.In addition, it is characterized by TWO SEPARATE CONFIGURABLE POWER SUPPLY RAILS FOR PORT A AND PORT B.
74AVCH4T245PWTG4 Features16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 circuits
16 pin count
74AVCH series
16 pins
1.5/3.3V power supplies
74AVCH4T245PWTG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
74AVCH4T245PWTG4 voltage translators & level shifters applications.
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AVCH |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | TWO SEPARATE CONFIGURABLE POWER SUPPLY RAILS FOR PORT A AND PORT B |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Base Part Number | 74AVCH4T245 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 1.5/3.3V |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.2V |
| Load Capacitance | 15pF |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 12mA |
| Number of Bits | 4 |
| Propagation Delay | 10.3 ns |
| Turn On Delay Time | 2.9 ns |
| Family | AVC |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Data Rate | 380Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 6.3 ns |
| High Level Output Current | -12mA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 12mA |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Translation | 1.5/3.3V&1.5/3.3V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.2V~3.6V |
| Voltage - VCCB | 1.2V~3.6V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |