SN74LVC1T45DCKTE4 OverviewThe 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package contains it.The package is in the form of Tape & Reel (TR).Level translators uses Tri-State, Non-Inverted as the output.This electrical device has a translator type of Voltage Level.The electronic part is mounted using the Surface Mount method.This electrical device has a Channel type of Bidirectional.-40°C~85°C TA is the operating temperature.Ending a transmission line involves 6 terminations.The base part number 74LVC1T45 can be used to find its related parts.A supply voltage of 1.8V powers it.The device has a pin count of 6.This device belongs to the 74LVC series.There are 6 pins on it.There are 1 bits in this electronic part.The maximum supply voltage is 5.5V.The minimal supply voltage is 1.65V.In the VCCA, the supply rail is set to 1.65V~5.5V.In the VCCB, the supply rail is set to 1.65V~5.5V.The way of mounting this electronic part is Surface Mount.There are no channels.BUS TRANSCEIVER is the logic IC it uses.2 terminations end transmission lines with devices that match their characteristic impedance, which can either be a resistance or an inductor.LVC/LCX/Z is the family of this electronic device.Level translators consumes 3μA of quiescent current wLevel translatorshout being affected by external factors. In order for Level translators to operate, level translators needs a power supply of 3.3V.Based on its reliable performance, this device is suitable for TR.
SN74LVC1T45DCKTE4 Features6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
6 pin count
74LVC series
6 pins
3.3V power supplies
SN74LVC1T45DCKTE4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74LVC1T45DCKTE4 voltage translators & level shifters applications.
Industrial
Personal Electronics
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 2.494758mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LVC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Base Part Number | 74LVC1T45 |
| Pin Count | 6 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 3.9 ns |
| Quiescent Current | 3μA |
| Turn On Delay Time | 17.7 ns |
| Family | LVC/LCX/Z |
| Logic Function | Translator |
| Data Rate | 420Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Max I(ol) | 0.032 A |
| High Level Output Current | -32mA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 32mA |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.004mA |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.65V~5.5V |
| Voltage - VCCB | 1.65V~5.5V |
| Height | 1.1mm |
| Length | 2mm |
| Width | 1.25mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |