74AXP1T34GNH OverviewThe 6-XFDFN package contains it.The package is in the form of Tape & Reel (TR).Level translators uses Non-Inverted as the output.This electrical device has a translator type of Voltage Level.The electronic part is mounted using the Surface Mount method.This electrical device has a Channel type of Unidirectional.-40°C~85°C TA is the operating temperature.Its superior flexibility is achieved by using 1 circuits.Ending a transmission line involves 6 terminations.A supply voltage of 1.2V powers it.The device has a pin count of 6.This device belongs to the 74AXP series.There are 6 pins on it.In the VCCA, the supply rail is set to 0.7V~2.75V.In the VCCB, the supply rail is set to 1.2V~5.5V.The way of mounting this electronic part is Surface Mount.BUFFER is the logic IC it uses.AXP is the family of this electronic device.Normal operation requires a supply voltage (Vsup) above 0.7V.
74AXP1T34GNH Features6-XFDFN package
1 circuits
6 pin count
74AXP series
6 pins
74AXP1T34GNH ApplicationsThere are a lot of Nexperia USA Inc.
74AXP1T34GNH voltage translators & level shifters applications.
Industrial
Personal Electronics
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFDFN |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AXP |
| Published | 2014 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.3mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 6 |
| Output Type | Non-Inverted |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.75V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.7V |
| Number of Circuits | 1 |
| Family | AXP |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | BUFFER |
| Channel Type | Unidirectional |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 0.7V~2.75V |
| Voltage - VCCB | 1.2V~5.5V |
| Height Seated (Max) | 0.35mm |
| Width | 0.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |