SY100ELT22ZG-TR OverviewEmbedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, it is available for you to use.Tape & Reel (TR) is the way in which it is packaged.Differential is used for the output it is configured with.There is a translator type of Mixed Signal for this electrical device.Surface Mount is the method used for mounting this electronic part.Level translators has the Channel type Unidirectional.The temperature used for operation is -40°C~85°C TA.Flexible 1 circuits enable it to achieve high performance.Parts related to a base part number 100ELT22 are designated by the same number.8 pins are present on this board.There are a number of devices in the series 100ELT that belong to it.In addition, it is designed with a pin number of 8.There is a maximum voltage of 5.5V supported.In order for the machine to operate, the supply voltage must be 4.2V.Mounting this electronic component is done using the Surface Mount method.There are a total of 2 channels.This object belongs to the category of Logic ICs.A high level of efficiency is achieved by maintaining the supply voltage at 5V.In order for the system to operate properly, the operating temperature should be higher than -40°C.Level translators is recommended to work at a temperature lower than 85°C.
SY100ELT22ZG-TR Features8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 circuits
8 pin count
100ELT series
8 pins
SY100ELT22ZG-TR ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SY100ELT22ZG-TR voltage translators & level shifters applications.
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | SOIC N |
| Logical Function | Translator |
| Logic Family | ECL |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 4.2(V) |
| Abs. Propagation Delay Time | 0.6(ns) |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | SY100 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100ELT |
| Published | 2008 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | TTL to PECL |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Logic ICs |
| Technology | ECL |
| Base Part Number | 100ELT22 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Output Type | Differential |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.2V |
| Propagation Delay | 600 ps |
| Turn On Delay Time | 600 ps |
| Logic Function | Translator |
| Data Rate | -- |
| Logic Type | Translator |
| Product Type | Translation - Voltage Levels |
| High Level Output Current | -50mA |
| Channel Type | Unidirectional |
| Low Level Output Current | 50mA |
| Translation | TTL to PECL |
| Output Signal | PECL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | TTL |
| Channels per Circuit | 2 |
| Features | -- |
| Product Category | Translation - Voltage Levels |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |