74FCT162501ATPVCT OverviewEmbedded in the 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package, it is used by many applications. It is packaged in a way that resembles Cut Tape (CT). A 18-Bit-circuit is used to provide its superior flexibility. Logic type Universal Bus Transceiver is used on this electrical device. As you can see from the image, this electronic component is mounted in a Surface Mount-direction. Operating temperatures should be higher than -40°C~85°C. As 24mA 24mA offers a high/low output current, it is versatile in terms of design. This is a type of FPGA from the 74FCT series. Using 4.5V~5.5V as a supply voltage, it operates. 74FCT162501 family is represented by it. It is also possible to terminate a transmission line with a 56 termination, which is where the transmission line is closed with a device that matches the characteristic impedance of the transmission line. In order to function normally, the supply voltage should be higher than 5V. This device is equipped with 56 pins. A 18-Bit electronic part was designed for this application. Transmission lines can be terminated with 2 terminations by using a device that matches the characteristic impedance. In this case, the electronic part will be mounted in the Surface Mount-direction. A 56-pin is used for its design. Devices in this family are known as FCT devices. Power comes from a 5V source. The element has a total of 1 elements. It uses POSITIVE EDGE for its trigger. The reliability of this device makes it a great choice for TR. There is a strong growth in the number of channels: 18. The electrical part in question operates with a voltage of 5V as a supply voltage. There is no influence of external factors on 500μA of quiescent current in this case.
74FCT162501ATPVCT Features 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74FCT series
74FCT162501 family
56 pin count
56 pins
5V power supplies
1 elements
74FCT162501ATPVCT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
74FCT162501ATPVCT Universal Bus Functions applications.
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74FCT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74FCT162501 |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 18 |
| Propagation Delay | 5.6 ns |
| Quiescent Current | 500μA |
| Turn On Delay Time | 6 ns |
| Family | FCT |
| Logic Function | Transceiver |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE WITH SERIES RESISTOR |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Max I(ol) | 0.024 A |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.5mA |
| Translation | N/A |
| Height | 2.79mm |
| Length | 18.41mm |
| Width | 7.49mm |
| Thickness | 2.59mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |