GTLP16616MTDX OverviewIt is embedded in the 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package. It is packaged in the way of Tape & Reel (TR). 17-Bit circuits are used to achieve its superior flexibility. The Logic type of this electrical device is Universal Bus Transceiver. This electronic part is mounted in the way of Surface Mount. The operating temperature should be higher than -40°C~85°C. The High/Low output current of 32mA 32mA makes it feature maximum design flexibility. It operates with a supply voltage of 3.15V~3.45V. It belongs to 74GTLP16616 family. There are 56 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line. The supply voltage should be kept above 3.3V for normal operation. This electronic part is designed with 17 Bits. There are 2 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line. This electronic part is mounted in the way of Surface Mount. It is designed with 56 pins. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.45V. It consists of 1 elements. The number of channels is growing strong/weak: 17. It consumes 30mA of quiescent current without being affected by external factors.
GTLP16616MTDX Features 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74GTLP16616 family
56 pins
1 elements
GTLP16616MTDX ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
GTLP16616MTDX Universal Bus Functions applications.
Electronic Points of Sale
Test and Measurement
Wearable Health and Fitness Devices
Tablets
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 740mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 74GTLP16616 |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Number of Channels | 17 |
| Number of Circuits | 17-Bit |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 17 |
| Propagation Delay | 6.8 ns |
| Quiescent Current | 30mA |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | OPEN-DRAIN/3-STATE |
| Current - Output High, Low | 32mA 32mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | GTLP16616 |
| Mfr | Fairchild Semiconductor |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 3.15V ~ 3.45V |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |