74FCT16500CTPACTG4 OverviewThe package 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) contains this file embedded in it. I have packaged it in a way that is similar to Tape & Reel (TR)'s. A 18-Bit circuit is used for achieving its superior flexibility as a result of its use of 18-Bit circuits. As far as the logic type of this electrical device is concerned, it is Universal Bus Transceiver. I have mounted this electronic part in the way of Surface Mount in this way. It is recommended that the operating temperature be higher than -40°C~85°C. In addition, 23mA 64mA features the highest level of flexibility in its design due to its high and low output currents. An FPGA belonging to the 74FCT series is a type of FPGA. 74FCT16500 family is the family in which it belongs. It is possible to use 56 terminations, which are the ends of a transmission line which should be connected to a device whose characteristic impedance matches that of the transmission line. For normal operation, the supply voltage must be kept above 5V in order for the device to function properly. In addition, it is equipped with a 56 pin count. In order to design this electronic part, 18 Bits have been used. There are a number of termination types, including 2 terminations, which is the term that refers to the practice of terminating a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line. In this case, the electronic part is mounted in the direction of Surface Mount. 56 pins are used in the design of this board. The electronic device in question belongs to the FCT family of electronic devices. A 5V power supply is used to operate it. It is configured with a trigger that uses a NEGATIVE EDGE-value. Due to the reliable performance of the device, it is well suited for TAPE AND REEL. In order to operate the system, the supply voltage should be as low as possible. The maximum voltage that can be supplied by 5.5V is supported by it.
74FCT16500CTPACTG4 Features 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74FCT series
74FCT16500 family
56 pin count
56 pins
5V power supplies
74FCT16500CTPACTG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
74FCT16500CTPACTG4 Universal Bus Functions applications.
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74FCT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74FCT16500 |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 18 |
| Propagation Delay | 5.3 ns |
| Family | FCT |
| Logic Function | Transceiver |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 23mA 64mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Max I(ol) | 0.064 A |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 4.6 ns |
| Trigger Type | NEGATIVE EDGE |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Count Direction | BIDIRECTIONAL |
| Translation | N/A |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 6.1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |