IDT74ALVCHR16601PAG8 Overview56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) contains this file. Tape & Reel (TR) is how it's packaged. Flexible 18-Bit circuits are used to achieve its superior performance. A Universal Bus Transceiver logic type is used in this electrical device. In this case, the electronic part is mounted in the direction of Surface Mount. Over -40°C~85°C, the operating temperature should be higher. High/Low output currents allow 12mA 12mA to have a maximum design flexibility. As part of the 74ALVCHR series, it is a type of FPGA. Powered by 2.3V~3.6V, it operates on a voltage of V. The 74ALVCHR16601 family is comprised of it.
IDT74ALVCHR16601PAG8 Features 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74ALVCHR series
74ALVCHR16601 family
IDT74ALVCHR16601PAG8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT74ALVCHR16601PAG8 Universal Bus Functions applications.
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74ALVCHR |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.3V~3.6V |
| Base Part Number | 74ALVCHR16601 |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Current - Output High, Low | 12mA 12mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |