74FCT3807ASOG8 OverviewAs far as the case type is concerned, the cut smart buffer is available in 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width). There is a case available for the circuit clock in Tape & Reel (TR). In normal operation, the maximum value is set to 100MHz. As a result, it will be mounted by Surface Mount in this case. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). It is recommended to set the temperature to 0°C~70°C in order to achieve reliable performance. It should be capable of operating with a power supply of 3V~3.6V volts. The output is set to CMOS, TTL. Basically, it belongs to the same family as the IDT74FCT3807. It is a part of the 74FCT series of electrical parts.
74FCT3807ASOG8 FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
74FCT3807ASOG8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
74FCT3807ASOG8 Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74FCT |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT74FCT3807 |
| Output | CMOS, TTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |