MC100LVEL37DWG OverviewA 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case is used for packaging. A Tube is used to package it. Under normal circumstances, 1GHz is the maximum value. In it, there are 20 terminations. Supply voltages of 3.3V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer. Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 3V~3.8VV power source, it should work. In the direction of Surface Mount, it is placed. There are 20 pins on timeing clock. Operation is performed with 20 pins. It belongs to the family MC100LVEL37. In this case, Vsup will be set to 3.8V (decimal). In order for the supply voltage (Vsup) to stay above 3V, it should be kept as high as possible. By default, the output is set to 4. There is a voltage supply of +-3.3V volts for powering it. The 100LVEL series is the name of this electronic component.
MC100LVEL37DWG Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
MC100LVEL37DWG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100LVEL37DWG Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 100LVEL |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100LVEL37 |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.8V |
| Power Supplies | +-3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 38mA |
| Frequency (Max) | 1GHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | ECL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |