74GTLP22033DGGRG4 OverviewTSSOP contains it.Packaged in the way of Tape and Reel.Transmission lines are terminated using 48 terminations.Power comes from a voltage of 3.3V.There are 48 pins on this device.The board has 48 pins.8 Bits are used in the design of this electronic part.Level translators supports a maximum supply voltage of 3.45V.With a minimum supply voltage of 3.15V, it operates.Using the method of Surface Mount, this electronic component is mounted.In transmission lines, there are 2 terminations, which correspond to the characteristic impedance of the line.Electronic devices like this belong to the family GTLP.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be kept at 3.3V.AO OUTPUTS HAVE EQUIVALENT 26-OHM SERIES RESISTORS are other characteristics of it.Temperatures above -40°C are recommended.A temperature below 85°C should be used for operation.The element count is 1.Due to the 100mA output current, it provides maximum design flexibility.175MHz is the maximum frequency that can be achieved.
74GTLP22033DGGRG4 FeaturesTSSOP package
48 pin count
48 pins
1 elements
74GTLP22033DGGRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
74GTLP22033DGGRG4 voltage translators & level shifters applications.
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796mg |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | AO OUTPUTS HAVE EQUIVALENT 26-OHM SERIES RESISTORS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 175MHz |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 3.15V |
| Number of Ports | 2 |
| Nominal Supply Current | 40mA |
| Current - Output | 100mA |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 8.8 ns |
| Turn On Delay Time | 8.8 ns |
| Family | GTLP |
| Logic Function | Transceiver |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | OPEN-DRAIN/3-STATE |
| Nominal Input Voltage | 2V |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 7.4 ns |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Translation | GTLP & LVTTL |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |