74LVC1T45GM,115 OverviewLevel translators is embedded in the 6-XFDFN package.Level translators is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The output it is configured with uses Tri-State, Non-Inverted.The translator type of this electrical device is Voltage Level.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The Channel type of this electrical device is Bidirectional.The operating temperature is -40°C~125°C TA.There are 6 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.According to the base part number 74LVC1T45, its related parts can be founded.Level translators is powered from a supply voltage of 1.5V.Level translators is equipped wLevel translatorsh 6 pin count.Level translators is a type of FPGA belonging to the 74LVC series.Level translators is designed wLevel translatorsh 6 pins.This electronic part is designed with 1 Bits.Level translators supports the maximal supply voltage of 5.5V.Level translators operates wLevel translatorsh the minimal supply voltage of 1.2V.The VCCA supply rail is configured from 1.2V~5.5V.The VCCB supply rail is configured from 1.2V~5.5V.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The number of channels is growing strong/weak: 1.The logic IC it adopts is BUS TRANSCEIVER.There are 2 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.This electronic device belongs to the family of LVC/LCX/Z.Level translators consumes 16μA of quiescent current wLevel translatorshout being affected by external factors.
74LVC1T45GM,115 Features6-XFDFN package
6 pin count
74LVC series
6 pins
74LVC1T45GM,115 ApplicationsThere are a lot of Nexperia USA Inc.
74LVC1T45GM,115 voltage translators & level shifters applications.
Enterprise and communications
Industrial
Personal Electronics
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFDFN |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LVC |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 74LVC1T45 |
| Pin Count | 6 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.2V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 5.1 ns |
| Quiescent Current | 16μA |
| Turn On Delay Time | 48.6 ns |
| Family | LVC/LCX/Z |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Data Rate | 420Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| High Level Output Current | -32mA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 32mA |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.2V~5.5V |
| Voltage - VCCB | 1.2V~5.5V |
| Height Seated (Max) | 0.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |