74GTLPH1655DGGRE4 OverviewThe TSSOP package contains it.The package is in the form of Tape and Reel.Ending a transmission line involves 64 terminations.A supply voltage of 3.3V powers it.The device has a pin count of 64.There are 64 pins on it.There are 16 bits in this electronic part.The maximum supply voltage is 3.45V.The minimal supply voltage is 3.15V.The way of mounting this electronic part is Surface Mount.2 terminations end transmission lines with devices that match their characteristic impedance, which can either be a resistance or an inductor.GTLP is the family of this electronic device.High efficiency requires maintaining the supply voltage at 3.3V.Level translators is recommended to operate at a temperature higher than -40°C.Ideally, the operating temperature should be lower than 85°C.This device contains 1 elements in its design.The output current of 100mA makes it feature maximum design flexibility.
74GTLPH1655DGGRE4 FeaturesTSSOP package
64 pin count
64 pins
1 elements
74GTLPH1655DGGRE4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
74GTLPH1655DGGRE4 voltage translators & level shifters applications.
Industrial
Personal Electronics
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 262.601633mg |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 3.15V |
| Number of Ports | 2 |
| Nominal Supply Current | 40mA |
| Current - Output | 100mA |
| Number of Bits | 16 |
| Propagation Delay | 800 ps |
| Turn On Delay Time | 7.8 ns |
| Family | GTLP |
| Logic Function | Transceiver |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 7.7 ns |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| High Level Output Current | 24mA |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Translation | GTL/P & LVTTL |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |