MC10ELT22DTR2G OverviewA package called 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains it.A package of Tape & Reel (TR) has been used.In this configuration, the output is set to Differential.Translator type Mixed Signal is associated with this electrical device.Surface Mount is the way in which this electronic part is mounted.Electrical device with type Unidirectional channel.Level translators operates at -40°C~85°C TA.The superior flexibility of the system is achieved through its use of 1 circuits.As part of the transmission line termination process, there are a total of 8 terminations.Based on this base part number 10ELT22, its related parts can be identified.In order for it to operate, it needs to be powered by a voltage of 5V.Level translators has 8 pins.There are a number of devices in the 10ELT series.Level translators has 8 pins.The design of this electronic part is based on 1 bits.Voltages above 5.25V are supported.This device requires a minimum voltage of 4.75V.With the Surface Mount method, it is mounted.Level translators is 2 channels.A power supply of 5V is used to operate this machine.Optimal efficiency requires 5V as the supply voltage.
MC10ELT22DTR2G Features8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 circuits
8 pin count
10ELT series
8 pins
5V power supplies
MC10ELT22DTR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC10ELT22DTR2G voltage translators & level shifters applications.
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 10ELT |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 10ELT22 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Differential |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 1.1 ns |
| Turn On Delay Time | 1.5 ns |
| Logic Function | Translator |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| High Level Output Current | -50mA |
| Channel Type | Unidirectional |
| Low Level Output Current | 50mA |
| Output Signal | PECL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | TTL |
| Output Latch or Register | NONE |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |