74HC137PWJ OverviewIn the TSSOP-16 package, the encoder is embedded.When packing the encoder, it is recommended to use a MouseReel case.There is a Surface Mount-axis mount for this motor encoder.Decoder/Demultiplexer is a classification for the type.A chip has 3 bit bits total.encoder magnetics should be packed in 16-TSSOP cases.These electrical quadrature encodes can be found in the - series.On the encoder definition, there are 1 Circuit.
74HC137PWJ FeaturesIn TSSOP-16 package
Mounting Type: Surface Mount
3 bit bits
1 Circuit circuits
74HC137PWJ ApplicationsThere are a lot of Nexperia
74HC137PWJ Encoders, Decoders, Converters applications.
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
| Package / Case | TSSOP-16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Logic Family | HC |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | 74HC137 |
| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Product Status | Active |
| Packaging | MouseReel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Number of Circuits | 1 Circuit |
| Number of Bits | 3 bit |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Number of Input Lines | 3 Input |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Output Lines | 8 Output |
| Product | Decoders / Demultiplexers |