ADV7303AKST OverviewThis encoder is embedded inside a 64-LQFP package.Packing the encoder in a Tray case is recommended to ensure that it is protected.I have mounted this motor encoder in the way of the Surface Mount axis.There are two types of Video Encoder types that can be identified.There is no problem with connecting the encoder in DVD, Set-Top Boxes as it is suitable for it.When switching power supplies are used, the digital power of the 2.37V~3.6V component of the optical encoder is applied.In the optical encoder there are 64 terminations that are available.It is possible to apply an analog supply voltage by using 2.37V~2.63V.In total, the rotary encoders has 64 pins in total.Ideally, 2.375V should be higher than the required minimum supply voltage.There is a maximum supply voltage (Vsup) of a encoder motor where 2.625V is reached.This encoder is designed to operate under the operating temperature of 70°C, which is very important to keep in mind when using this encoder.
ADV7303AKST FeaturesIn 64-LQFP package
Mounting Type: Surface Mount
ADV7303AKST ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADV7303AKST Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | Video Encoder |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | DVD, Set-Top Boxes |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.37V~2.63V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.37V~3.6V |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |