74HC299D,653 OverviewThe package 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) includes it as part of its contents. The package is packaged in the way that Tape & Reel (TR) would package it. In order to achieve this superior flexibility, 8-Bit circuits are used. This electrical device has a logic type of Universal Shift Register, which means that it is a logic device. An electronic part such as this one is mounted in the way of the Surface Mount-axis. As far as the operating temperature is concerned, it should be higher than -40°C~125°C. As a result of 6mA 6mA's high and low output current capability, it offers the maximum amount of design flexibility. A 74HC series FPGA is a type of FPGA that is part of the family of FPGAs. With a voltage supply of 2V~6V, it is able to operate. As it belongs to the 74HC299 family, it should be taken into consideration. There is one type of termination that is called the 20 termination, which consists in terminating a transmission line with a device that has an impedance that matches the characteristic impedance of the line itself. As a rule of thumb, the supply voltage should be maintained above 5V to ensure normal operation. There are a total of 96 pins on this device. There is an electronic part in this product that has been designed with 8 Bits. A 20-pin is used in this design. This one belongs to the HC/UH family of electronic devices, and there are a number of other devices like it that are part of this family. At this point, Vsup reaches its maximum value. It is necessary to have a greater supply voltage (Vsup) than 2V in order to operate correctly. In the configuration, it uses the trigger POSITIVE EDGE to trigger the event. The second characteristic that it has is HOLD MODE; COMMON I/O PINS; TOTEMPOLE SERIAL SHIFT RIGHT & SHIFT LEFT OUTPUTS; GATED OUTPUT CONTROL.
74HC299D,653 Features 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
74HC series
74HC299 family
20 pin count
20 pins
74HC299D,653 ApplicationsThere are a lot of Nexperia USA Inc.
74HC299D,653 Universal Bus Functions applications.
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
Range hood
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74HC |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | HOLD MODE; COMMON I/O PINS; TOTEMPOLE SERIAL SHIFT RIGHT & SHIFT LEFT OUTPUTS; GATED OUTPUT CONTROL |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 74HC299 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Circuits | 8-Bit |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Bits | 8 |
| Family | HC/UH |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 6mA 6mA |
| Logic Type | Universal Shift Register |
| Output Polarity | TRUE |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Propagation Delay (tpd) | 60 ns |
| fmax-Min | 17 MHz |
| Count Direction | BIDIRECTIONAL |
| Length | 12.8mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |