SN74ALVCF162835GR OverviewThe package 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) includes it as part of its contents. The package is packaged in the way that Cut Tape (CT) would package it. In order to achieve this superior flexibility, 18-Bit circuits are used. This electrical device has a logic type of Universal Bus Driver, which means that it is a logic device. An electronic part such as this one is mounted in the way of the Surface Mount-axis. As far as the operating temperature is concerned, it should be higher than -40°C~85°C. As a result of 18mA 18mA's high and low output current capability, it offers the maximum amount of design flexibility. A 74ALVCF series FPGA is a type of FPGA that is part of the family of FPGAs. With a voltage supply of 2.3V~3.6V, it is able to operate. As it belongs to the 74ALVCF162835 family, it should be taken into consideration. There is one type of termination that is called the 56 termination, which consists in terminating a transmission line with a device that has an impedance that matches the characteristic impedance of the line itself. As a rule of thumb, the supply voltage should be maintained above 2.5V to ensure normal operation. There are a total of 96 pins on this device. There is an electronic part in this product that has been designed with 18 Bits. 2 terminations are the kind of termination that occurs when a transmission line is terminated with a device that matches the characteristic impedance of the transmission line. As you can see from the image, this electronic component is mounted in a Surface Mount-direction. A 56-pin is used in this design. This one belongs to the ALVC/VCX/A family of electronic devices, and there are a number of other devices like it that are part of this family. At this point, Vsup reaches its maximum value. It is necessary to have a greater supply voltage (Vsup) than 2.3V in order to operate correctly. 3.3V power supplies are used to power the device. 1 elements are included in it. The reliability of this device makes it well suited for TR as a result of its proven reliability. The device is very versatile thanks to the high output current of 18mA, which allows for maximum design flexibility. We are seeing an increase in the number of channels, which is good/bad: 18. In this case, 100nA of quiescent current is consumed without being affected by any outside forces. When the maximal current supplied for the motor's operation reaches 40μA, it is considered to be operational.
SN74ALVCF162835GR Features 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74ALVCF series
74ALVCF162835 family
56 pin count
56 pins
3.3V power supplies
1 elements
SN74ALVCF162835GR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ALVCF162835GR Universal Bus Functions applications.
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
Range hood
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 249.986095mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74ALVCF |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 2.3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 74ALVCF162835 |
| Pin Count | 56 |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.3V |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Operating Supply Current | 100nA |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 18mA |
| Max Supply Current | 40μA |
| Number of Bits | 18 |
| Propagation Delay | 5.6 ns |
| Quiescent Current | 100nA |
| Turn On Delay Time | 6 ns |
| Family | ALVC/VCX/A |
| Direction | Unidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 18mA 18mA |
| Logic Type | Universal Bus Driver |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 3.5 ns |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.04mA |
| Translation | N/A |
| Height | 1.2mm |
| Length | 14mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1.15mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |