74LVCH8T245BQ-Q10J OverviewPackage 24-VFQFN Exposed Pad includes it.This package has the format of Tape & Reel (TR).Level translators uses Tri-State, Non-Inverted as level translatorss output configuration.Level translators has the translator type Voltage Level.The electronic part is mounted in a way that corresponds to Surface Mount.Bidirectional is the type of channel for this electrical device.Operation is performed at -40°C~125°C TA.To achieve its exceptional flexibility, it relies on 1 circuits.To end a transmission line, there are 24 types of termination that can be used.A series of related parts can be determined from the base part number 74LVCH8T245.A supply voltage of 1.5V is used to power the device.Pin count is 24.There is one device in the Automotive, AEC-Q100, 74LVCH series, and it belongs to that series.Designed with 24 pins, it is compatible with a wide range of devices.The design of this electronic part contains 8 bits.The supply voltage is limited to 5.5V.1.2V is its minimum supply voltage.In the VCCA supply rail, 1.2V~5.5V is configured.In the VCCB supply rail, 1.2V~5.5V is configured.The mount method is Surface Mount.There is BUS TRANSCEIVER logic IC in it.2 terminations are possible, which each match the transmission line's characteristic impedance.Level translators is part of the family of electronic devices called LVC/LCX/Z.Without external influence, it consumes 30μA of quiescent current.
74LVCH8T245BQ-Q10J Features24-VFQFN Exposed Pad package
1 circuits
24 pin count
Automotive, AEC-Q100, 74LVCH series
24 pins
74LVCH8T245BQ-Q10J ApplicationsThere are a lot of Nexperia USA Inc.
74LVCH8T245BQ-Q10J voltage translators & level shifters applications.
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74LVCH |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74LVCH8T245 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.2V |
| Number of Ports | 2 |
| Nominal Supply Current | 15μA |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Quiescent Current | 30μA |
| Family | LVC/LCX/Z |
| Logic Function | Inverting, Transceiver, Translator |
| Data Rate | 420Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| High Level Output Current | 3mA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 3mA |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.2V~5.5V |
| Voltage - VCCB | 1.2V~5.5V |
| Channels per Circuit | 8 |
| Length | 5.5mm |
| Width | 3.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |