SN74AXC1T45QDRYRQ1 OverviewTo end a transmission line, there are 6 types of termination that can be used.A supply voltage of 0.7V is used to power the device.The design of this electronic part contains 1 bits.There is BUS TRANSCEIVER logic IC in it.2 terminations are possible, which each match the transmission line's characteristic impedance.Level translators is part of the family of electronic devices called AXC.In order to function normally, the supply voltage (Vsup) should be kept above 0.65V.
SN74AXC1T45QDRYRQ1 FeaturesSN74AXC1T45QDRYRQ1 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74AXC1T45QDRYRQ1 voltage translators & level shifters applications.
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 0.7V |
| JESD-30 Code | R-PDSO-N6 |
| Operating Temperature (Max) | 125°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.65V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 1 |
| Family | AXC |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Max I(ol) | 0.012 A |
| Screening Level | AEC-Q100 |
| Propagation Delay (tpd) | 173 ns |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.012mA |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |