74LVCH8T245DGVRG4 OverviewEmbedded in the TFSOP package, it is available for you to use.When it comes to terminating a transmission line, there are 24 terminations.This device is powered by a supply voltage of 1.8V which is applied to it.24 pins are present on this board.In addition, it is designed with a pin number of 24.There is a maximum voltage of 5.5V supported.In order for the machine to operate, the supply voltage must be 1.65V.Mounting this electronic component is done using the Surface Mount method.Logic ICs it uses are of the BUS TRANSCEIVER type.2 terminations are used to end transmission lines by matching their characteristic impedance with the device.In the world of electronics, this electronic device belongs to the family of LVC/LCX/Z.There is a 3.3V power supply used in the operation of the machine.This device has been rated to be suitable for TAPE AND REEL based upon the reliability of its performance.In order for the system to operate properly, the operating temperature should be higher than -40°C.Level translators is recommended to work at a temperature lower than 85°C.This device has a total of 1 elements.
74LVCH8T245DGVRG4 FeaturesTFSOP package
24 pin count
24 pins
3.3V power supplies
1 elements
74LVCH8T245DGVRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
74LVCH8T245DGVRG4 voltage translators & level shifters applications.
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TFSOP |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 59.987591mg |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Pin Count | 24 |
| Number of Elements | 1 |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Number of Ports | 2 |
| Propagation Delay | 23.8 ns |
| Family | LVC/LCX/Z |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 6.2 ns |
| High Level Output Current | 32mA |
| Low Level Output Current | 32mA |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Translation | N/A |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |