CAVCB164245MDGGEP OverviewIn the 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package, it is embedded.Tube is the way it is packaged.Level translators is configured wlevel translatorsh an output of Tri-State, Non-Inverted.Voltage Level is the translator type of this electrical device.Surface Mount is used to mount this electronic part.Bidirectional is the Channel type of this electrical device.A temperature of -55°C~125°C TA is used for operation.In order to achieve its superior flexibility, 2 circuits are used.A transmission line can be terminated with 48 terminations.Level translators is possible to determine Level translatorss related parts using the base part number VCB164245.Level translators is powered by a 1.5V supply.There are 48 pins on it.This is a device from the 74AVCB series.The 48 pins are designed into it.Electronic parts with 16 bits are designed for this application.From 1.4V~3.6V, the supply rail of the VCCA is configured.From 1.4V~3.6V, the supply rail of the VCCB is configured.Level translators uses the logic IC BUS TRANSCEIVER.2 terminations are the practice of terminating a transmission line with a device matching its characteristic impedance.Level translators is a member of the AVC family of electronic devices.A 1.5/3.3V power supply powers it.For normal operation, Vsup must be above 1.4V.
CAVCB164245MDGGEP Features48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
2 circuits
48 pin count
74AVCB series
48 pins
1.5/3.3V power supplies
CAVCB164245MDGGEP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CAVCB164245MDGGEP voltage translators & level shifters applications.
Personal Electronics
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 74AVCB |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | VCB164245 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 1.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.4V |
| Number of Circuits | 2 |
| Load Capacitance | 15pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Propagation Delay | 13.6 ns |
| Family | AVC |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Channel Type | Bidirectional |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Translation | 1.5/3.3V&1.5/3.3V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.4V~3.6V |
| Voltage - VCCB | 1.4V~3.6V |
| Channels per Circuit | 8 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 12.5mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1.15mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |