74LVTH16501MTD Overview56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) contains this file. Tube is how it's packaged. Flexible 18-Bit circuits are used to achieve its superior performance. A Universal Bus Transceiver logic type is used in this electrical device. In this case, the electronic part is mounted in the direction of Surface Mount. Over -40°C~85°C, the operating temperature should be higher. High/Low output currents allow 32mA 64mA to have a maximum design flexibility. As part of the 74LVTH series, it is a type of FPGA. Powered by 2.7V~3.6V, it operates on a voltage of V. The 56 termination is a practice in which a transmission line is terminated with an impedance matching device at the end of the line in order to match the characteristic impedance of the line. Normal operation requires an output voltage above 3.3V. 56 pins are present in the device. It is designed with 18 Bits. It is possible to terminate a transmission line with a device that matches the line's characteristic impedance, known as 2 terminations. In the family of LVT devices, this electronic device belongs. It reaches 3.6V when the maximum supply voltage (Vsup) is reached. There should be a greater supply voltage (Vsup) than 2.7V.
74LVTH16501MTD Features 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74LVTH series
56 pin count
74LVTH16501MTD ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
74LVTH16501MTD Universal Bus Functions applications.
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74LVTH |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 56 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 56 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G56 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 18 |
| Family | LVT |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Output Polarity | TRUE |
| Propagation Delay (tpd) | 6.2 ns |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 6.1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Package | Tube |
| Base Product Number | 74LVTH16501 |
| Mfr | Fairchild Semiconductor |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |