CD74HC299EX OverviewEmbedded in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) package, it is used by many applications. A 8-Bit-circuit is used to provide its superior flexibility. Logic type Universal Shift Register is used on this electrical device. As you can see from the image, this electronic component is mounted in a Through Hole-direction. Operating temperatures should be higher than -55°C ~ 125°C. As 5.2mA, 5.2mA offers a high/low output current, it is versatile in terms of design. This is a type of FPGA from the - series. Using 2V ~ 6V as a supply voltage, it operates. Using 20-PDIP as a supplier device package, the company uses a variety of devices from its suppliers.
CD74HC299EX Features 20-DIP (0.300, 7.62mm) package
- series
CD74HC299EX ApplicationsThere are a lot of HARRIS
CD74HC299EX Universal Bus Functions applications.
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | 74HC299 |
| Mfr | Harris Corporation |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Circuits | 8-Bit |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Logic Type | Universal Shift Register |