74SSTL16837ADGGRE4 OverviewThe package 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) contains this file embedded in it. I have packaged it in a way that is similar to Tape & Reel (TR)'s. A 20-Bit circuit is used for achieving its superior flexibility as a result of its use of 20-Bit circuits. As far as the logic type of this electrical device is concerned, it is Universal Bus Driver. I have mounted this electronic part in the way of Surface Mount in this way. It is recommended that the operating temperature be higher than 0°C~70°C. In addition, 20mA 20mA features the highest level of flexibility in its design due to its high and low output currents. An FPGA belonging to the 74SSTL series is a type of FPGA. There is a supply voltage of 3V~3.6V that it operates on. 74SSTL16837 family is the family in which it belongs. It is possible to use 64 terminations, which are the ends of a transmission line which should be connected to a device whose characteristic impedance matches that of the transmission line. For normal operation, the supply voltage must be kept above 3.3V in order for the device to function properly. In addition, it is equipped with a 64 pin count. In order to design this electronic part, 20 Bits have been used. There are a number of termination types, including 2 terminations, which is the term that refers to the practice of terminating a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line. In this case, the electronic part is mounted in the direction of Surface Mount. 64 pins are used in the design of this board. Upon reaching 3.6V, the maximum supply voltage (Vsup) is reached. It is recommended that the supply voltage (Vsup) should be greater than 3V. As a result of the output current 20mA, this device offers maximum design flexibility. There is a supply voltage of 3.3V that is used to power this electrical part.
74SSTL16837ADGGRE4 Features 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74SSTL series
74SSTL16837 family
64 pin count
64 pins
74SSTL16837ADGGRE4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
74SSTL16837ADGGRE4 Universal Bus Functions applications.
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 262.601633mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74SSTL |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 64 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 74SSTL16837 |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 20-Bit |
| Load Capacitance | 30pF |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 20mA |
| Number of Bits | 20 |
| Propagation Delay | 3.2 ns |
| Direction | Unidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 20mA 20mA |
| Logic Type | Universal Bus Driver |
| Max I(ol) | 0.02 A |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 4.2 ns |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 90mA |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 6.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |