SN74ALVCH16271DLR OverviewThere is an embedded version of it in the 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package. In this case, it is packaged in the same way as Tape & Reel (TR). The superior flexibility of this circuit is achieved through the use of 12 ~ 24-Bit circuits. There is a logic type Multiplexed Bus Exchanger associated with this electrical device. It is mounted in the way of Surface Mount so that this electronic part can be seen. It is better to have an operating temperature higher than -40°C~85°C. In order to ensure maximum design flexibility, it features a High/Low output current of 24mA 24mA. It is a type of FPGA that belongs to the 74ALVCH series of FPGAs. It operates at a voltage of 1.65V~3.6V. It is a member of the 74ALVCH16271 family. There are a number of termination types, including 56 terminations, which is the term that refers to the practice of terminating a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line. In order to maintain normal operation of the device, the supply voltage should remain above 1.8V. The 56 pin count is provided. Mounted in the way of Surface Mount is this electronic part. 56 pins are used in the design. It is a member of the ALVC/VCX/A family of electronic devices. Upon reaching 3.6V, the supply voltage (Vsup) reaches its maximum value. In general, Vsup should be higher than 1.65V. The power source is 3.3V. 2 outputs are configured. The switching power supply includes 12 input lines, which consist of electronic circuits connected to the mains and rectifier input stages.
SN74ALVCH16271DLR Features 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74ALVCH series
74ALVCH16271 family
56 pin count
56 pins
3.3V power supplies
2 outputs
SN74ALVCH16271DLR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ALVCH16271DLR Universal Bus Functions applications.
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74ALVCH |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 12 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74ALVCH16271 |
| Pin Count | 56 |
| Number of Outputs | 2 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.65V |
| Number of Circuits | 12 ~ 24-Bit |
| Propagation Delay | 4.3 ns |
| Family | ALVC/VCX/A |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Multiplexed Bus Exchanger |
| Output Polarity | TRUE |
| Number of Input Lines | 12 |
| Length | 18.415mm |
| Height Seated (Max) | 2.79mm |
| Width | 7.49mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |