74VCX16601MTD OverviewEmbedded in the 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package, it is used by many applications. A 18-Bit-circuit is used to provide its superior flexibility. Logic type Universal Bus Transceiver is used on this electrical device. As you can see from the image, this electronic component is mounted in a Surface Mount-direction. Operating temperatures should be higher than -40°C ~ 85°C. As 24mA, 24mA offers a high/low output current, it is versatile in terms of design. This is a type of FPGA from the 74VCX series. Using 1.4V ~ 3.6V as a supply voltage, it operates. Using 56-TSSOP as a supplier device package, the company uses a variety of devices from its suppliers.
74VCX16601MTD Features 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74VCX series
74VCX16601MTD ApplicationsThere are a lot of Fairchild
74VCX16601MTD Universal Bus Functions applications.
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Package | Tube |
| Base Product Number | 74VCX16601 |
| Mfr | Fairchild Semiconductor |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | 74VCX |
| Voltage - Supply | 1.4V ~ 3.6V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |