SN74ABT162601DL OverviewThe package 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) includes it as part of its contents. The package is packaged in the way that Tube would package it. In order to achieve this superior flexibility, 18-Bit circuits are used. This electrical device has a logic type of Universal Bus Transceiver, which means that it is a logic device. An electronic part such as this one is mounted in the way of the Surface Mount-axis. As far as the operating temperature is concerned, it should be higher than -40°C~85°C. As a result of 32mA 64mA; 12mA 12mA's high and low output current capability, it offers the maximum amount of design flexibility. A 74ABT series FPGA is a type of FPGA that is part of the family of FPGAs. With a voltage supply of 4.5V~5.5V, it is able to operate. As it belongs to the 74ABT162601 family, it should be taken into consideration. There is one type of termination that is called the 56 termination, which consists in terminating a transmission line with a device that has an impedance that matches the characteristic impedance of the line itself. As a rule of thumb, the supply voltage should be maintained above 5V to ensure normal operation. There are a total of 96 pins on this device. There is an electronic part in this product that has been designed with 18 Bits. 2 terminations are the kind of termination that occurs when a transmission line is terminated with a device that matches the characteristic impedance of the transmission line. As you can see from the image, this electronic component is mounted in a Surface Mount-direction. A 56-pin is used in this design. This one belongs to the ABT family of electronic devices, and there are a number of other devices like it that are part of this family. 5V power supplies are used to power the device. 1 elements are included in it. In the configuration, it uses the trigger POSITIVE EDGE to trigger the event. The second characteristic that it has is WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION; WITH CLOCK ENABLE. The device is very versatile thanks to the high output current of 64mA, which allows for maximum design flexibility. An electrical part such as this one operates from a voltage of 5V as its supply voltage.
SN74ABT162601DL Features 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74ABT series
74ABT162601 family
56 pin count
56 pins
5V power supplies
1 elements
SN74ABT162601DL ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ABT162601DL Universal Bus Functions applications.
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
Range hood
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74ABT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION; WITH CLOCK ENABLE |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | 74ABT162601 |
| Pin Count | 56 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 64mA |
| Number of Bits | 18 |
| Propagation Delay | 4.8 ns |
| Turn On Delay Time | 6.2 ns |
| Family | ABT |
| Logic Function | Transceiver |
| Direction | Bidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE WITH SERIES RESISTOR |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA; 12mA 12mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Max I(ol) | 0.064 A |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 5.7 ns |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 36mA |
| Translation | N/A |
| Height Seated (Max) | 2.79mm |
| Width | 7.49mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Supplier Device Package | 56-SSOP |