74VCXR162601MTX OverviewThe package 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) includes it. In the way of Tape & Reel (TR), it is packaged. It achieves superior flexibility through 18-Bit circuits. This electrical device is of the Universal Bus Transceiver logic type. The electronic part is mounted in Surface Mount-direction. There should be a temperature difference between -40°C~85°C and the operating temperature. Featuring high and low output currents, 12mA 12mA offers maximum design versatility. FPGAs in the 74VCX series are this type. The voltage at which it operates is 1.4V~3.6V. It belongs to the 74VCXR162601 family. The company uses the 56-TSSOP package from its supplier.
74VCXR162601MTX Features 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74VCX series
74VCXR162601 family
74VCXR162601MTX ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
74VCXR162601MTX Universal Bus Functions applications.
Wearable Health and Fitness Devices
Tablets
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74VCX |
| Published | 2004 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 1.4V~3.6V |
| Base Part Number | 74VCXR162601 |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Current - Output High, Low | 12mA 12mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |