SN74ALVCH162268KR OverviewThe package 56-VFBGA contains this file embedded in it. I have packaged it in a way that is similar to Tape & Reel (TR)'s. A 12 ~ 24-Bit circuit is used for achieving its superior flexibility as a result of its use of 12 ~ 24-Bit circuits. As far as the logic type of this electrical device is concerned, it is Registered Bus Exchanger. I have mounted this electronic part in the way of Surface Mount in this way. It is recommended that the operating temperature be higher than -40°C~85°C. In addition, 24mA 24mA; 12mA 12mA features the highest level of flexibility in its design due to its high and low output currents. An FPGA belonging to the 74ALVCH series is a type of FPGA. There is a supply voltage of 1.65V~3.6V that it operates on. The supplier device package 56-BGA MICROSTAR JUNIOR (7.0x4.5) is used by the company as its device package of choice.
SN74ALVCH162268KR Features 56-VFBGA package
74ALVCH series
SN74ALVCH162268KR ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
SN74ALVCH162268KR Universal Bus Functions applications.
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFBGA |
| Supplier Device Package | 56-BGA MICROSTAR JUNIOR (7.0x4.5) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74ALVCH |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Number of Circuits | 12 ~ 24-Bit |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA; 12mA 12mA |
| Logic Type | Registered Bus Exchanger |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |