82V3380EQG8 OverviewClock program is contained in the package Tape & Reel (TR). There is a 100-LQFP Exposed Pad-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 622.08MHz. -40°C~85°C operates within a range of temperatures. There is 3V~3.6V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 3V~3.6V. There is only one purpose for this component, Ethernet, SONET/SDH, Stratum. Clock program is recommended to use CMOS, LVDS, PECL as the output. You need to start at IDT82V3380 to find information about a part.
82V3380EQG8 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of CMOS, LVDS, PECL
82V3380EQG8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
82V3380EQG8 application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT82V3380 |
| Output | CMOS, LVDS, PECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 622.08MHz |
| Input | CMOS, LVDS, PECL |
| Ratio - Input:Output | 4:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, SONET/SDH, Stratum |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Current-Max | 528mA |
| Input | CMOS |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |